top of page

Prečo - a prečo takto?

       Nie je nič horšie, ako opakovane narážať na fóra a články, ktoré vyťahujú zo situácie len to najhoršie, alebo naopak - keď sa zložité veci zľahčujú. Niekedy sa tak obávame pre niečo, čo vôbec nie je hrozbou alebo naopak zľahčujeme vážnu situáciu. V oboch situáciach človek potrebuje pomoc vo forme porozumenia svojmu vlastnému problému. Jednou z najväčších bariér na ceste k tomuto porozumeniu je spôsob, ktorým sa informácie podávajú. Bohužiaľ - sila slova sa často neberie do úvahy a v kombinácii s tak paradoxne tvrdým odvetvím ako je zdravotníctvo ľudia od odborníkov odchádzajú demotivovaní a často nahnevaní. Ťažkosti sa nekomunikujú, čudné výrazy v správach ostávajú porozumené len lekárom a pacient s totálnym odporom prechádza od dvier k dverám, aby mu niekto konečne vysvetlil, čo mu to vlastne je. 

      Cieľom LogoPortálu nie je teda v žiadnom prípade vytváranie hrubej línie medzi svetom odboru v ktorom pracujem a ľuďmi. Práve naopak. Informácie v oblasti zdravia patria všetkým, ktorí o ne stoja. Nie preto, aby si pomohli sami, ale preto, aby vedeli, kedy sa to už nedá. 

IMG_3661_edited.jpg

       V rámci toho je pre mňa dôležitých pár slov. Dve konkrétne. Slovo celostne. Niekto tento prístup nazýva zastaralým, niekto dokonca ezoterickým. Pre mňa nie je ničím iným, len celostným, bez zachádzania do extrémov, ktoré bohužiaľ niekedy vidím (rôzne kvapky na pitie, prípravky, energetické disky). Tu sa opäť vraciame k úvodu - každý odborník má svoj podpis a argumentácia na tomto poli by bola zbytočná. Každý pracuje inak a ja patrím medzi tých, ktorí pracujú celostne - to v skratke znamená, že telo a myseľ vnímam ako celky, ktoré sa vzájomne ovplyvňujú. Nie je teda žiadnym prekvapením, keď unavený alebo rozčúlený pacient s afáziou hovorí horšie, ako keď je v pokoji a oddýchnutý. Celostne teda znamená vedieť vytvoriť atmosféru a miesto, kde sa bude človek dobre cítiť - trebárs aj na lavičke v parku. Znamená to vedieť nadviazať dôverný vzťah a neutnúť človeka v momente, keď mu je do plaču. Celostne znamená chápať, že pacient je v prvom rade človek - vo svojej podstate rovnaký ako my, ktorý má či nemá rád humor, ktorý nám rád či nerád podá ruku alebo nás stisne. Logické. Nie?

       Aby sme s tou celostnosťou ale nezašli do extrému a neriešili tak nesúvisiace veci, ďalší dôležitý pojem je funkčne. Pre každého z nás je funkčné niečo iné a každý z nás má iný cieľ. Tento cieľ je dôležité nasledovať a nevnucovať niekomu niečo, čo opakovane odmieta. Je to fascinujúce, no často sa stáva, že vyšetrenia nám ukážu ťažkosti v rôznych oblastiach, no za bežných okolností a v prirodzených podmienkach človek túto ťažkosť nemá. Z funkčného hľadiska teda nemá význam človeka s týmto zaťažovať a treba sa sústrediť na to, čo mu doslova a do písmena "nefunguje" v bežnom živote a bráni mu to v dosahovaní dobrej kvality života.

     To znamená, že sú veci jednoznačné, kde netreba pridávať na komplikovanosti, no a potom sú veci zložitejšie, poprepletané a komplexnejšie. A tam - je dôležitý nadhľad a správne zachytenie všetkých možných súvislostí.

      LogoPortál nie je oficiálny web klinickej logopédie na Slovensku. LogoPortál je môj vlastný podiel, ktorý by som rada odovzdala našej slovenskej spoločnosti v oblasti vývinu detí, tréningu mysle a tela v rámci normy aj patológie, a to všetko v kontexte logopédie - klinickej logopédie - pohľadom, ktorý je mne vlastný.

Desk with Book

Dagmara

" Odporúčam každému podporiť stránku akou je logoportál. Je cestou prinavrátenia sa k životu, keď z ničoho nič prestane fungovať telo, reč, myslenie,... Čo je viac ako zdravie? Potom už len asi radosť z pokrokov, ktoré sú s tímom logoportálu rýchlejšie dosiahnuteľné. Veľmi Vám fandím a ďakujem za pomoc.  Ak sa rozhodujete pre logopedičku, či už pre dieťa, alebo dospelého, odporúčam na 100% slečnu Mihaldovú (Beťkovú). Od prvej chvíle práce s ňou sú viditeľné veľké pokroky. Na stretnutia s ňou sa budete tešiť ako na obľúbený koláč."

Mgr. Ivana Beťková

logopéd v zdravotníctve (v atestačnom procese klinickej logopédie)

Neurologická klinika

Ústredná vojenská nemocnica SNP - fakultná nemocnica Ružomberok

generála Miloša Vesela 21

034 01 

Ružomberok

Neurologické oddelenie

Liptovská nemocnica s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu

Palúčanská 25

031 23 

Liptovský Mikuláš - Palúdzka

Konzultácia

  • Facebook
  • YouTube
Medical Specialists

Odporúčané kontakty

      Rozhodla som sa na LogoPortál, ako web zameraný na klinickú logopédiu, postupne pridávať kontakty na ľudí z rôznych súvisiacich oblastí, ktorých nie len poznám a ktorým dôverujem, ale ktorí sa aj rozhodli súhlasiť s touto ponúknutou platformou na prezdieľanie svojho kontaktu. Po klinicko-logopedickom sedení často odchádzate s odporúčaniami na ďalšie vyšetrenia z iných oblastí - od ORL, cez klinickú psychológiu po fyzioterapiu a tak ďalej. Tu je zopár super ľudí, s ktorými sa osobne poznám a môžete ich skúsiť osloviť. 

bottom of page