Informácie k diagnózam
informácie k patológii - narušená komunikačná schopnosť a poruchy prehĺtania
Afázia
Dyslália
Artikulačná a fonologická porucha, dyspraxia
Dyslexia
Poruchy učenia
Dysfágia
Poruchy prehltania
Dysfázia
Vývinová dysfázia, narušený vývin reči
Dysfónia
Poruchy hlasu
Dyzartria
Dyzartria, anartria a apraxia
Hypernazalita, hyponazalita
Poruchy rezonancie, palatolália
Kognitívno - komunikačná porucha
A poruchy pri narušení nedominantnej hemisféry
Poruchy plynulosti reči
Zajakavosť a brblavosť
všetky
vekové skupiny
dospelý vek a seniori
deti, školský vek
dospelí a seniori
školský vek
deti
všetky
vekové skupiny
deti, školský vek
všetky
vekové skupiny
dospelí a seniori
Získané narušenie jazykových schopností napr. po cievnej príhode. Pacient má ťažkosti napríklad s porozumením, vyhľadvaním slov, pomenovaním a celkovo komunikáciou.
Porucha výslovnosti u detí. Deti majú ťažkosti s výslovnosťou hlások, sú často nezrozumiteľné. Ťažkosť môže byť v prípade jednej alebo viacerých hlások.
Vývinové poruchy učenia prejavujúce sa ťažkosťami v čítaní, písaní, počítaní, celkovo v oblasti gramotnosti.
Porucha posunu potravy tráviacim traktom, ktorá môže vzniknúť na akomkoľvek mieste od úst až po žalúdok. Môže sa vyskytovať v kontexte genetických alebo iných vrodených porúch, alebo po cievnej príhode, degeneratívnom ochorení mozgu atď.
Vývinová porucha jazykových schopností. Dieťa má ťažkosti s gramatickými pravidlami, zle skloňuje, časuje a pod. Často sú tu tiež poruchy porozumenia.
Poruchy hlasu, ktoré sa prejavujú v zmene kvality hlasu. Hlas môže byť slabý, dyšný, vyššie alebo hlbšie položený, prípadne sa môže jednať o dočasnú stratu hlasu a pod.
Získaná porucha reči, ktorá sa prejavuje v zrozumiteľnosti reči. Pacient nie je schopný správne a dostatočne artikulovať, prípadne sa pridružujú ťažkosti v rezonancii, fonácii a ostatných subsystémoch. Často sa vyskytuje po cievnej mozgovej príhode.
Prejavujú sa nedostatočnou alebo nadbytočnou účinnosťou nosovej dutiny pri hovorení. Poruchy rezonancie môžu byť spôsobené nedostatočnou funkciou mäkkého podnebia, rázštepmi, genetickými poruchami v prípade detí. U dospelých sa vyskytujú po úrazoch hlavy a krku, cievnich príhodách alebo následkom degeneratívnych procesov v mozgu.
Sú to také poruchy komunikácie, ktoré vznikajú na podklade kognitívneho deficitu, napríklad pri poruche pozornosti, pamäte a i. Najčastejšie sa jedná o deficity pri demenciách, kde dochádza postupne k celkovému úpadku poznávacích schopností a jazykových schopností.
Pri poruchách nedominantnej hemiféry (najčastejšie pravej) môže vzniknúť napr. neglect.
Poruchy plynulosti reči vznikajú najškôr už okolo 3-4 rokov. V tomto období môžu byť prirodzenou súčasťou vývinu alebo začiatok zajakávania. Prejavuje sa predovšetkým nefyziologickými (patologickými) pauzami, opakovaním hlásky alebo slabiky, predlžovaním hlásky a pod.
Brblavosť je patologické zrýchlenie reči, ktoré sa odzrkadlí v celkovej zrozumiteľnosti reči.