Rozhovor - Deti a technológia

Mgr. Ivana Mihaldová


Pred nedávnom ma kontaktovala študentka psychológie na Trnavskej univerzite - Lucia Adamjáková - pre účely tvorby seminárnej práce. Otázky boli veľmi zaujímave, tak som sa s jej dovolením rozhodla podeliť sa s Vami o náš krátky "rozhovor".1 . Vidíte rozdiel medzi deťmi a ich komunikáciou pred používaním digitálnych technológií a teraz? Ak áno, aký?

Som mladá, takže takýto rozdiel som nemohla vidieť na druhých. ALE viem porovnať našu generáciu a generáciu odomňa mladších. V komunikácii ten rozdiel ani tak nevidím - tiež sme boli niekedy drzí (ako negatívna vec) a veľkosť našej slovnej zásoby je porovnateľná s deťmi teraz (ako pozitívna vec). Líši sa skôr úroveň socializácie a schopnosti v kontexte emocionálnej inteligencie či schopnosti "čítať ľudí". Pri technológii človeku stačí LOL alebo nejaký emotikon a hotovo, nemusí to mať napísané v tvári, teda priradiť svojmu zámeru nejakú mimiku. Zároveň je veľmi málo príležitostí na konverzáciu, ktorá bude trošku hlbšia ako o tom, kto má čo oblečené. Technológie a sociálne siete dnešným deťom vnukujú obmedzené množstvo tém, ktoré sa týkajú predovšetkým sociálneho porovnávania. Kto je krajší, kto má niečo drahšie, kto je úspešnejší,  . . .  na skutočnú hru so slovami nevidím už toľko priestoru. Žiaľ. Ale viem, že veľa odborníkov by so mnou nesúhlasilo, pretože technológie sú odbornou verejnosťou hodnotené ako výbroný prostriedok na rozvoj schopností - kognitívnych aj jazykových. Problém je v tom, že klesá počet situácii, kde by tieto schopnosti človek potom následne využil. (ak nepočítame tých hyperaktívnych čo komentujú každý FB status)2 . Koľko percent detí v predškolskom veku, by ste povedali, že za vami chodia s problémami v komunikácií vzhľadom na používanie technológií?

No na percentá to vyčísliť neviem. Ale povedala by som, že veľa. Veľa rodičov si myslí, že rozprávka vie nahradiť kvalitu aj kvantitu skutočného rečového/jazykového imputu alebo že je dobrý ťah dieťaťu ráno pustiť slovenskú rozprávku, na obed anglickú a potom nemeckú. Ďalšou vecou sú technológie ako prostriedok na upokojenie. Keď chce mať rodič chvíľku pokoj, dieťaťu často posunie nejaký druh technológie. Vieme ale, že technológie sú vysoko návykové, takže dieťa si to časom začne prirodzene opakovanie pýtať a to už môže byť veľký problém nie len pre komunikačné príležitosti, ale aj pre kognitívny rozvoj, motorický rozvoj, sociálny rozvoj atď.


3 . Pri navrhovaní riešenia problémov s komunikáciou dieťaťa, odporúčate používanie technológií, napr. aplikácií na mobilných telefónoch alebo sa tomu snažíte vyhýbať?

Nikdy som to neurobila a ani to nemám v pláne. TOTO je ale veľmi náročné vtedy, keď je dieťa z domu zvyknuté na používanie technológii. Nechápe to. Hmm. Veľa rodičov si dokonca aj bez môjho odporúčania takéto aplikácie vyhľadá samo. Mám za to, že v rámci rozvoja jazyka, reči a komunikácie je dôležité veľké množstvo ďalších vecí, predovšetkým zapojenie motoriky, čo najviac zmyslov (zrakové, sluchové a taktilné predovšetkým) a kognitínych funkcií. Vieme, že technológie ponúkajú deťom len obmedzené množstvo stimulov a to predovšetkým taktilných, takže jemná motorika a vôbec percepcia sa zhoršujú, resp. zanedbávajú.
Mgr. Ivana Mihaldová

Logopéd v atestačnej príprave

Ústredná vojenská nemocnica SNP - fakultná nemocnica v Ružomberku

Neurologická klinika, lôžková časť

________________________________

Aktívne som sa venovala detskej populácií, predovšetkým deťom s poruchami výslovnosti a poruchami jazykového vývinu. Aktuálne pracujem s dospelými - s neurogénnymi poruchami komunikácie, najmä s afáziami a dyzartriami.

V klinickej logopédii ma zaujíma najmä oblasť primárnej prevencie, prepojenie psychológie, pohybu, zdravého životného štýlu a logopédie a potreba poradenstva v akejkoľvek oblasti.


V prípade otázok ma kontaktujte prostredníctvom mailu na ivana.uvn@gmail.com

79 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše